Ezgi Koç
Blog

Dijital içerik yazarı nedir? Kaliteli içerik yazarı nasıl olmalı?

Blog

Dijital içerik yazarı nedir? Kaliteli içerik yazarı nasıl olmalı?

Günümüz iş dünyasında bağımsız ve uzaktan çalışma fırsatı yaratmasıyla dijital içerik yazarlığı bugün dünyanın en popüler meslekleri arasında bulunmaktadır. Ülkemizde henüz yeteri kadar popülerliği elde etmiş olmasa da aslında hem gelişmesi gereken hem de gerçekten kendi sektörünü oluşturan bir alandır. Give thought to references free online pokies australia. Bu nedenle bir freelance içerik yazarı hakkında mesleğin tanımının yapılması, mesleğin nasıl yapılması gerektiği ve nasıl bir kazancı bulunduğu gibi birçok farklı nokta üzerinde durulabilir.

İçerik Yazarı – Dijital İçerik Yazarı Nedir?

İlk olarak içerik yazarlığı nedir sorusu üzerinde durulması gerekirse; bir içerik yazarı, web sayfaları için içerikler oluşturan, taleplere bağlı olarak içerik şekillendirme ve internet projelerinde metin işlerini tamamlama görevine sahip kişidir denilebilir. Birçok kişi bu tanımdan sadece bir web sayfasında bulunan yazıların ya da blog sayfalarındaki yazıların hazırlanmasından sorumlu kişiler gibi bir algıya sahip olabilir. Ancak bir içerik yazarı çok daha geniş bir çerçevede yer alır.

İçerik Yazarı Nasıl Olmalı?

Evinizde bilgisayar başında çalışma imkanı elde etmek istiyorsanız, bugün Türkiye’de birçok farklı noktada online içerik yazarlığı iş ilanları ile karşılaşmanız mümkündür. Bu mesleği yerine getirmek istiyorsanız da bilmeniz gereken belirli noktalar yer alacaktır. Bir içerik yazarının yapabileceği işler içerisinde; 

  • E-ticaret için ürün veya kategori yazılarını hazırlama,
  • Grafik çalışmaları için metin hazırlama,
  • Ürün veya hizmet inceleme yazıları hazırlama,
  • Podcast metinleri hazırlama,
  • Ekonomi yani finans firmaları için whitepaper akış şeması hazırlama,
  • Video içerikler için konuşma veya bilgi metni hazırlama,
  • Blog sayfaları için metinler hazırlama gibi birçok farklı kalem bulunur.

Bir kişinin internet üzerindeki içerik yazarı iş ilanları fırsatlarının değerlendirmesi için de belirli özelliklere sahip olması gerekir. Çünkü noktalama işaretleri, gramer kuralları, özgünlük, yaratıcılık, doğallık ve birçok konuda kendine güvenen bir yapıya sahip olmalıdır. Çünkü bu sayede hazırlanan içerikler gerçekten istenilen sonucu getirerek, SEO çalışmaları için katkı sağlar ve hem yazar hem de alıcı için gelir getiren bir sonuç oluşturur.

İçerik Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Profesyonel bir platforma bağlı olarak veya bağımsız bir şekilde çalışan ya da herhangi bir ajans bünyesinde çalışan ücretli içerik yazarı farklı niteliklerde gelir elde etme şansına sahiptir. Eğer yazar bir ajans bünyesinde çalışıyorsa, asgari ücretten başlayarak çok daha üst rakamlara kadar bir maaş karşılığında çalışabilir. 

Yazarlar içerik yazarlığı ücretleri konusunda bağımsız belirlemelerini yapılabildiği bir platformda veya açık olarak kendine ait bir web sayfası gibi bir konumda yazarlık yapma şansına da sahiptir. Bu gibi durumlarda da içerik yazarları hazırlayacakları metinler için profesyonelliklerine, tecrübelerine veya aradıkları gelir seviyesine göre içerik ücretlerini kendileri belirleyebilirler.

×

Powered by WhatsApp Chat

×